Liczba Pi zwana ludolfiną

Data: 14.03.2024 Kategoria: Ogólne

Dzisiejsze Święto Liczby Pi to wydarzenie popularyzatorskie, którego data dyktowana jest przez 3 pierwsze cyfry liczby π: 3,14. Liczba Pi (oznaczana grecką literą π) to niezwykła liczba w świecie nauki, która od wieków intryguje nie tylko matematyków.

Określa stałą, która jest wynikiem dzielenia obwodu koła przez jego średnicę niezależnie od jego rozmiaru. Okazuje się, że liczba Pi jest liczbą niewymierną (tzn. nie można jej zapisać w postaci żadnego ułamka), a co za tym idzie, jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone i nieokresowe. Inaczej mówiąc, liczby po przecinku nigdy się nie kończą, a ich pojawianie się nie ma żadnej zauważalnej regularności. To jedno z najbardziej zagadkowych zjawisk matematycznych.

Obliczenia związane z liczbą Pi są wykorzystywane do określania długości, pół powierzchni i objętości figur geometrycznych (np. przy obliczaniu obwodu i pola koła, czy objętości kuli), a także do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych.