Projekt Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego Science Point to unikalne w skali kraju przedsięwzięcie, które już od 3 lat promuje naukę poprzez zabawę. Z każdą kolejną edycją odwiedza je coraz większa liczba mieszkańców naszego regionu, niezależnie od wieku.
Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa, a także współpracy z Gemini Park Bielsko-Biała oraz Urzędem Miasta Bielska-Białej, już 26 stycznia 2024 r. otwarta zostanie nowa odsłona centrum. Tym razem będzie to fascynujący świat naukowców i ich laboratoriów, w którym wszyscy miłośnicy zagadek, kreatywnego myślenia i eksperymentów znajdą z pewnością coś dla siebie.
Choć może to nieco zaskakiwać, lokalizacja Minicentrum Nauki w Centrum Handlowym Gemini jest w pełni zamierzona, bowiem nie tylko w przenośni, ale i dosłownie zbliża je to do mieszkańców miasta. Głównym celem projektu jest bowiem skuteczna popularyzacja nauki, efektów pracy naukowców oraz ukazywanie praktycznego zastosowania wiedzy w codziennym życiu.
Współcześni naukowcy to nie tylko specjaliści pracujący w sterylnych laboratoriach, ale również śmiałkowie wyruszający na niezwykłe ekspedycje, których praca czasem przypomina role bohaterów filmów sensacyjnych. Prowadzą oni badania w niezwykłych pracowniach na orbicie kosmicznej, w głębinach oceanu, na odludnej Antarktydzie czy w skrajnie gorących warunkach pustyni. Muszą być nie tylko ekspertami w swojej dziedzinie, ale także wykazywać się zdolnościami przystosowania do różnorodnych warunków środowiskowych. Tylko dzięki ich pasji i zaangażowaniu korzystamy z postępu w różnych dziedzinach życia.
Trzecia edycja Science Point UBB wprowadza nową formułę, która stanowi połączenie laboratorium naukowego z popularną formą spędzania czasu wśród młodzieży – pokojem zagadek. Taki nietypowy mix to doskonały sposób na rozwijanie kreatywności, umiejętności krytycznego myślenia i zespołowego działania pod presją czasu.
W „Science Point LAB” powstały cztery mini laboratoria, każde poświęcone innym zagadnieniom naukowym, związane tematycznie m.in. z fizyką, chemią, medycyną i nowymi technologiami. To w nich odbywać się będą zajęcia pod okiem animatorów, czuwających nad właściwą realizacją scenariuszy dostosowanych do wieku odwiedzających. Oferta jest bowiem równie atrakcyjna dla dzieci, starszej młodzieży, osób dorosłych, jak i seniorów.
Specjalną atrakcją tegorocznej edycji Science Point będą kilkudniowe eventy naukowe z udziałem wiodących polskich centrów nauki: Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia oraz (po raz pierwszy w Bielsku-Białej!) Centrum Nauki Experyment z Gdyni. Zaplanowane zostały także prezentacje nowych technologii i innowacyjnych rozwiązania w przemyśle, które poprowadzą przedstawiciele zaproszonych firm i przedsiębiorstw.
Wystrój i aranżacja przestrzeni „Science Point LAB” stanowią wspaniałe dopełnienie naukowych wrażeń. Dzięki firmie Poll-Lab w strefie otwartej można zobaczyć, jak wygląda praca naukowców w ultranowoczesnym, w pełni wyposażonym laboratorium. Firma Famed dostarczyła sprzęt do pokoju zagadek związanego ze zdrowiem i medycyną. Whitepress zapewnia z kolei ciekawą lekturę podczas zwiedzania ekspozycji, dzięki której poznamy najbardziej niezwykłe laboratoria na świecie.
Wszystkie atrakcje dostępne w „Science Point LAB” są bezpłatne, zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla osób indywidualnych (po wcześniejszej rejestracji poprzez stronę internetową). Dla osób odwiedzających centrum bez rejestracji dostępna jest strefa otwarta, w której będzie można zobaczyć między innymi wystawę fizyczną „Nie wahaj się – baw się!”, składającą się z 11 interaktywnych stanowisk prezentujących różne efekty związane z działaniem wahadeł.
W „Science Point LAB” nauka jest dostępna dla każdego, również dla osób ze specjalnymi potrzebami. Przestrzeń jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Osoby słabosłyszące mogą skorzystać z pętli indukcyjnej wspomagającej rozumienie mowy w aparacie słuchowym. Raz w tygodniu pełni dyżur tłumacz na język migowy.
Otwarcie Science Point LAB już 26 stycznia 2024 roku o godzinie 11.00. Razem z nami na „Naukowym świętowaniu” będzie Centrum Nauki Kopernik i pozostanie w strefie otwartej przez kolejne trzy dni.
„Science Point UBB LAB Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”
Partnerzy Projektu
©2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Dział Marketingu UBB
"Science Point UBB - LAB Minicentrum Nauki
w Bielsku-Białej”
UMOWA Nr POPUL/SP/0069/2023/01
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
DOFINANSOWANIE
305 470,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ
339 870,00 zł
DATA PODPISANIA UMOWY
28.07.2023