Laboratorium Młodego Naukowca

Data: 23.01.2024 Kategoria: Zajęcia

Laboratorium Młodego Naukowca to strefa dedykowana dla najmłodszych. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wezmą udział w warsztatach opartych na badaniu różnorodnych, ciekawych zjawisk, stanów rzeczy i związków w otaczającym je świecie.

Będą uczestniczyć w pracy naukowca wykorzystując w pełni bezpieczne materiały i odczynniki, profesjonalny sprzęt laboratoryjny, ale także kolorowe, lubiane przez dzieci zabawki. Nauczymy je nie tylko pojęć z dzieciny nauk ścisłych, ale również zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialnego zachowania się w laboratorium.

• 5 tematów warsztatów do wyboru
  • Maksymalna liczba uczestników na warsztatach: 25
  • Grupa wiekowa:
    Mały Naukowiec: 6-9 lat
    Młody Naukowiec: od 10 lat

Uwaga! Dzieci do lat 16 mogą przebywać na terenie Science Point Lab wyłącznie pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów.

Wstęp na wszystkie aktywności jest bezpłatny!

Wymagana jest rejestracja:

Mały Naukowiec - zajęcia laboratoryjne dla dzieci

• Maksymalna liczba uczestników: 25
  • Grupa wiekowa: 6-9 lat

Tematy warsztatów do wyboru:

1. Niezwykłe właściwości zwykłej wody
    Jest to propozycja zajęć przybliżających dzieciom  znaczenie wody na Ziemi i jej rolę w naszym codziennym życiu. Poprzez zaprezentowane zabawy badawcze dziecko nie tylko w przystępny i intrygujący sposób poznaje właściwości fizyczne wody, ale także uczy się logicznie rozumować i wnioskować. Zajęcia pobudzają ciekawość poznawczą i zachęcają do samodzielnych obserwacji zjawisk zachodzących w przyrodzie.

2. Mały detektyw
    Zajęcia te to fascynujący sposób na rozwijanie umiejętności myślenia logicznego, obserwacji oraz wyobraźni. Podczas zajęć, dzieci wcielają się w rolę małych detektywów, którzy rozwiązują zagadki, szukają wskazówek i próbują odkryć tajemnice. W trakcie rozgrywki mogą korzystać z różnych narzędzi, takich jak lupy, mapy czy notatniki, co pomaga im rozwijać umiejętność analizy i dedukcji. Zajęcia  detektywistyczne nie tylko dostarczają rozrywki, ale również uczą dzieci logicznego myślenia, rozumowania przyczynowo-skutkowego oraz pracy w zespole, gdy rozwiązują zagadki w grupie.

3. „Czary-mary” eksperymenty domowe
    Za pomocą odczynników chemicznych, które są w każdej kuchni domowej dzieci dowiedzą się, czym są reakcje chemiczne, jak powstają, czy wszystkie są takie same i co można z nich stworzyć. Eksperymenty chemiczne dla dzieci, choć wymagają więcej ostrożności i nadzoru dorosłych, pozwalają na poznanie skomplikowanych zjawisk w sposób bezpieczny i przystępny dla dzieci. Zajęcia są świetnym sposobem na wprowadzenie dzieci do świata nauki i rozwijanie ich umiejętności krytycznego myślenia.

4. Gabinet anatomii - gdzie mam serce, a gdzie brzuch
    Głównym celem zajęć jest wzbudzenie zainteresowania dzieci własnym ciałem oraz wzbogacenie ich wiedzy na temat jego funkcjonowania. Podczas zajęć poznają nazwy poszczególnych części i określą ich położenia w ciele. Dzieci dowiedzą się jak działa ich serce, płuca, jak wędruje jedzenie do żołądka. Zdobędą wiedzę w łatwy sposób dzięki zabawie i eksperymentom, a przy tym będą rozwijały swoje umiejętności logicznego myślenia, obserwacji i współpracy w zespole.

Młody Naukowiec - zajęcia laboratoryjne dla dzieci pow. 10 lat

Dedykowane zajęcia:

1. ,,Filtr wodny”
    Podczas uzdatniania wody pitnej zachodzi wiele procesów chemicznych, fizycznych i biologicznych. Mimo to można przybliżyć dziecku ten skomplikowany proces za pomocą samodzielnie zbudowanego filtra do wody. W ten sposób możesz zademonstrować, jak brudna woda jest zamieniana w czystą
    - Maksymalna liczba uczestników: 25
    - Dla dzieci od 10 lat